Strojári za polárnym kruhom!

V mesiaci september sa naši zamestnanci, doktorandi a študenti zo Strojníckej fakulty zúčastnili výskumnej cesty do Nórska, kde navštívili UiT The Arctic University of Norway v meste Narvik. Cieľom mobility bolo získať nové poznatky v oblasti zelených priemyselných technológií a prakticky ich zakomponovať aj do vyučovacieho procesu s následnou aplikáciou pre priemysel. Partneri z Nórska si pre našich zamestnancov a študentov pripravili bohatý program, ktorého súčasťou boli prehliadka laboratórií (Laboratórium rozšírenej reality, Laboratórium pre robotiku a robotické zváranie, Laboratórium pre aditívnu výrobu), absolvovanie certifikovaného kurzu Industry X.0 a kurz zameraný na praktické využitie zelených technológií v oblasti výroby kovových dielov. Naši zamestnanci a študenti obohatili túto mobilitu o odborné prednášky a prezentácie ich výskumov a záverečných prác, ktoré ukázali pozitívnu stránku našej univerzity. V rámci voľného času účastníci mobility spoznali okolie Narviku, ktoré ponúka množstvo nádherných prírodných úkazov a scenérií.

Táto mobilita vznikla na základe finančnej podpory grantov EHP a štátneho rozpočtu SR v rámci realizácie projektu BIN SGS03_2022_002: Inteligentné systémy ako nástroj znižovania uhlíkovej stopy zelených priemyselných technológií.