Výročna správa UNIZA za rok 2008

Rok 2008 sa niesol v znamení príprav Žilinskej univerzity na komplexnú akreditáciu. Súčasná doba, poznamenaná finančnou i hospodárskou krízou, kladie odlišné požiadavky, ale i nové výzvy na univerzitné vzdelávanie. Pominula sa istota klamlivého lineárneho progresu a komfortného plnenia predpisov. Charakterizuje ju podnikanie a s ním súvisiace riziko, strata rešpektu, rozmarnosť, odlišná morálka a subjektivita. Téma reforiem na univerzite je stále aktuálna. Nie iba z hľadiska efektivity organizačných štruktúr, ich výkonu, poslania a nakladania s finančnými zdrojmi. Ale tiež relevantnosti študijných programov a spôsobov výučby.

Žilinská univerzita ako výskumná inštitúcia významne prispieva k rozvoju poznania a k intelektuálnemu pokroku. Vo viacerých študijných a vedných odboroch má výsadné postavenie. Rovnako výrazne sa optimalizujú podmienky na vzdelávaciu i vedeckovýskumnú prácu. Dokončením ďalších budov sa do spoločného univerzitného areálu presťahujú dve fakulty - Fakulta prírodných vied a Stavebná fakulta.

Faktografické údaje v tejto správe o vzdelávaní, vede a výskume, medzinárodnej spolupráci, rozvoji a ekonomike poskytujú iba stručný prehľad o tom, čo sa v roku 2008 udialo na našich fakultách, ústavoch a ďalších pracoviskách Žilinskej univerzity. Správa tiež demonštruje naše ambície, predsavzatia a schopnosti pozitívne reagovať na nové výzvy budúcnosti.

1. Všeobecné informácie o Žilinskej univerzite
  2. Profil univerzity, jej vedecké a odborné zameranie
  3. Oblasť vzdelávania
  4. Vedeckovýskumná činnosť a doktorandské štúdium